Poprawa stylu – jakie są wyznaczniki stylu naukowego?

Rate this post

Poprawa stylu – jakie są wyznaczniki stylu naukowego?

Poprawa stylu – jakie są wyznaczniki stylu naukowego? Napisanie i poprawa pracy dyplomowej to nie lada wyzwanie. Zadanie to będzie jednak dużo łatwiejsze, gdy od samego początku przyjmiemy odpowiedni ton wypowiedzi. Czym charakteryzuje się styl naukowy? Zapraszam do zapoznania się z dzisiejszym wpisem, który, choć nie dotyczy bezpośrednio zasad formatowania pracy magisterskiej czy błędów składniowych, pomoże Wam nadać pracy odpowiedni charakter.

Każda praca licencjacka lub magisterska musi być skonstruowana w określony sposób. I nie chodzi tylko o konkretną ilość rozdziałów, lecz także właściwy styl wypowiedzi. Dzięki temu czytelnik od razu wie, z jakiego rodzaju publikacją ma do czynienia. Jeśli posłużycie się odpowiednimi środkami wyrazu, Wasza praca wpisze się w ogólnie przyjęte zasady tworzenia tekstów naukowych, a Wasz promotor nabierze przekonania, że potraficie przejrzyście wyrażać wnioski z badań. Jakie są zatem wyznaczniki stylu naukowego?

W tekstach naukowych przeważają zdania złożone, które pomagają autorom precyzować swoje przemyślenia i wyrażać ciągi przyczynowo-skutkowe. Dlatego już w pierwszym rozdziale warto zadbać, aby wszystkie akapity były logicznie napisane: w przeciwnym wypadku konieczna będzie korekta treści i poprawa pracy dyplomowej.

Styl naukowy wyróżnia również obecność specjalistycznej terminologii. Fachowe słownictwo uwiarygodnia autora i dowodzi, że opanował on odpowiedni zasób słów, którym posługują się specjaliści w danej dziedzinie. Ważne też, aby tekst miał funkcję poznawczą, przybliżającą czytelnikom poruszane zagadnienie bez zbędnego ładunku emocjonalnego. Język musi być przy tym przejrzysty i jednoznaczny. Wszelkie wieloznaczności nie tylko utrudniają zrozumienie sensu, ale przeszkadzają w tłumaczeniu tekstu na polu międzynarodowym. Korekta pracy licencjackiej czy magisterskiej będzie też potrzebna, jeśli w zdaniach dominują potocyzmy czy slangowe zwroty (nie będące przedmiotem pracy) – tych należy zatem zdecydowanie unikać.

Jestem pewna, że im więcej tekstów o charakterze naukowym napiszecie, tym łatwiej będzie Wam odnaleźć się w wymaganiach tego stylu, a jedyne, na co wówczas trzeba będzie uważać, to znaki interpunkcyjne.