Przecinki, kropki, wielokropek, nawiasy, pauzy i ich korekta w pracy

Rate this post

Przecinki, kropki, wielokropek, nawiasy, pauzy i ich korekta w pracy

Przecinki, kropki, wielokropek, nawiasy, pauzy i ich korekta w pracy. Warto również pamiętać, by nie zaczynać nigdy żadnej wypowiedzi od przecinka. Zdarzyć się natomiast może rozpoczęcie zdania trzykropkiem, czy pauzą – cytowanie lub wprowadzanie mowy niezależnej. Proszę zwrócić uwagę, by nowe zdanie pisać dużą literą. Zdecydowanie ułatwi to jasność odbioru. Rozpoczynanie nowego zdania małą literą budzi wątpliwości polonisty. Zastanawia się on wówczas, czy zdanie jest nieskończone, a kropka jest tylko literówką, czy potraktować to już jako błąd ortograficzny.

Korekta prac odpowiednio użytych znaków interpunkcyjnych pozwala zachować zrozumienie i uzyskać zamierzony efekt przekazu. Poprawa i korekta prac dotyczy nie tylko przecinków. Skupmy się przez chwilę na nawiasach i pauzie.

Nawias, czy pauza mogą służyć do umieszczenia informacji pobocznej, wtrącenia. Wystarczy, że jeden z nich umieścimy niewłaściwie, a zdanie traci kontekst i staje się „humorem z zeszytów szkolnych”. Przykład:

  • Zawodowi sportowcy przymykają oczy (zawsze tak robią przed startem).
  • Zawodowi sportowcy przymykają oczy zawsze (tak robią przed startem).

W pracach naukowych nie ma miejsca na wielokropek. Stosuje się go w celu pozostawienia danej myśli bez zakończenia, w celu własnej interpretacji czytelnika. Nieoczekiwane wstawienie wielokropka na końcu rozdziału mogłoby wprawić w niemały dyskomfort polonistę, a tym bardziej promotora. Niestety bywają i takie sytuacje. Przykład:

  • W mojej pracy udowodniłem wszystkie przedstawione hipotezy…
  • Analiza postaw psychologicznych znajduje się w rozdziale czwartym, piątym…

Podobnie wygląda korekta prac ze znakami zapytania. O ile pytania retoryczne mogą być pomocne we wstępie pracy w celu postawienia hipotezy, to nie mogą one pozostawać bez odpowiedzi w części argumentacyjnej. Przykład:

  • W ten sposób wyjaśniłem braki kompetencji człowieka niedojrzałego?