Rozbijanie związków frazeologicznych

Rozbijanie związków frazeologicznych
3 (60%) 2 votes

Rozbijanie związków frazeologicznych – co to oznacza?

Rozbijanie związków frazeologicznych oraz kontaminacja – czyli łączenie części dwóch różnych związków w jeden frazeologizm to błędy, które są szczególnie częste w mowie potocznej. Zdarza się jednak, że napotykam je także w czasie korekty prac dyplomowych. Na czym polegają i jak ich unikać?

Znaczenie frazeologizmów nie wynika bezpośrednio ze znaczenia tworzących je słów. To dlatego dzieci tak często zadają nam pytania w rodzaju:

Co to znaczy „mieć serce na dłoni”?

Ponieważ język polski obfituje we frazeologizmy, często – także podczas poprawy prac magisterskich i licencjackich – zdarza mi się widzieć rozbite związki frazeologiczne. Zjawisko to przybiera zwykle formę zamiany kolejności wyrazów w związku. Dla przykładu  „iść po najmniejszej linii oporu” zamiast „iść po linii najmniejszego oporu”. Zamiana jednego z nich na inny wyraz bliskoznaczny. Dla przykładu „ciężki orzech do zgryzienia” zamiast „twardy orzech do zgryzienia”.

Zobaczcie, czym jeszcze owocują ingerencje w związki frazeologiczne:

  1. „W silnym stopniu” – powinno być „w znacznym stopniu” lub „w dużym stopniu”. Nie należy zamieniać oryginalnie występujących w związkach wyrazów innymi. Nawet jeśli ich znaczenie jest podobne.
  2. Nie tworzymy również konstrukcji analogicznych do istniejących związków frazeologicznych. Np. „iść na pierwszy ogień” to poprawne sformułowanie, ale „iść na drugi / trzeci ogień” już nie.
  3. Nie łączymy składników dwóch bliskoznacznych frazeologizmów. Np. niepoprawne wyrażenie „przywiązywać uwagę do czegoś”. Powstałe jako wynik skrzyżowania „przywiązywać do czegoś wagę” i „zwracać na coś uwagę”. „Broczyć potem”, utworzone od zwrotów „broczyć krwią” i „zalać się potem”.
  4. Zakazane jest też włączanie do związku frazeologicznego elementów obcych. Nie chodzi tu o zapożyczenia frazeologiczne, lecz o rozbijanie stałych frazeologizmów elementami pochodzącymi z analogicznych frazeologizmów obcych. Np. niepoprawne „stanowić nieprzebytą ścianę” zamiast „stanowić nieprzebyty mur”.
  5. Nagminne jest także rozbijanie związku frazeologicznego niepotrzebnymi wtrąceniami. Najczęściej w postaci „tak zwany”, „przysłowiowy”. Np. „Lider debaty zapędził prowadzącego w tak zwany kozi róg”. Inaczej „Nie pojechałam na wakacje z moją siostrą i jej chłopakiem, bo nie chciałam być, jak to się mówi, piątym kołem u wozu”. Takie wtręty są zupełnie zbędne.

Jeśli frazeologizmy nadal sprawiają Wam problemy, polecam sięgnięcie do Słownika frazeologicznego języka polskiego lub zwrócenie się do mnie w celu wykonania profesjonalnej korekty pracy dyplomowej.