Skróty – czym są i jak je poprawnie zapisywać – poprawa prac

Rate this post

Skróty – czym są i jak je poprawnie zapisywać – poprawa prac

Skróty – czym są i jak je poprawnie zapisywać – poprawa prac. Nawet najlepsza korekta prac magisterskich czy dyplomowych nie pomoże Wam, jeśli błędnie zapiszecie tytuł naukowy swojego promotora! Dziś o tworzeniu skrótów i ich poprawnym zapisywaniu opowiem Wam – w skrócie.

Skrótem nazywamy skróconą formę zapisu poszczególnych wyrazów, która nie występuje w języku mówionym. O czym należy pamiętać, tworząc skróty?

  1. Po skrótach utworzonych z pierwszych liter wyrazów, jak np. p. (pani), r. (rok), g.(godzina) zawsze stawiamy kropkę. Jeżeli skrót z kropką znajduje się na końcu zdania, nie dodajemy kolejnej kropki związanej z zakończeniem wypowiedzenia, np.

Kadencja zakończyła się w sierpniu 2014 r.

  1. Zarówno w przypadku większości skrótów zagranicznych oraz polskich nazw wielowyrazowych, których drugi człon lub kolejne zaczynają się na samogłoskę, kropkę stawiamy po skrócie każdego z wyrazów, np. m.in., op.cit, sp. z o.o. Jeżeli natomiast drugi człon skrótu rozpoczyna się na spółgłoskę, wystarczy postawić tylko jedną kropkę: itp., jw.

Wyjątek stanowią przypadki, w których dzięki kropkom rozróżniamy znaczenie skrótów, np. br. – bieżącego roku i b.r. – brak wydania.

  1. Skróty dotyczące jednostek miar i wag oraz polskich jednostek monetarnych zapisujemy bez kropki, np. zł, dag, ha, kg. Kropkę stawiamy natomiast po skrótach dotyczących zagranicznych walut, jak np. dol. (dolar), kor. (korona).
  2. Skróty tytułów naukowych utworzone z pierwszej i ostatniej litery zapisujemy bez kropki, chyba że zostały użyte w innym przypadku niż mianownik, np.

Seminarium magisterskie prowadzi dr Kowalski.

Zapytałem dr. Kowalskiego, jak poprawić plagiat w pracy magisterskiej.

W przypadku liczby mnogiej należy powtórzyć skrót, jak np.

Seminarium licencjackie prowadzą dr dr Kowalski i Borowiec.

Zapytałem dr. dr. Kowalskiego i Borowca, jak poprawić plagiat w pracy magisterskiej.

Skróty utworzone z pierwszych liter danego stopnia naukowego zapisujemy zawsze z kropką, np.

Seminarium magisterskie prowadzi prof. Kowalski.

Zapytałem prof. prof. Kowalskiego i Borowca, jak poprawić plagiat w pracy magisterskiej.