Zasady użycia wykrzyknika – poprawa prac
Zasady użycia wykrzyknika – poprawa prac. Wykrzyknik to jeden ze znaków interpunkcyjnych, którego używamy intuicyjnie. Dobrze jednak poznać zasady, precyzujące, jak możemy się nim posługiwać w tekstach oficjalnych. Nadużywanie wykrzyknika może bowiem prowadzić do korekty pracy dyplomowej. Zapraszam Was zatem do przeczytania krótkiego przewodnika o tym, kiedy należy stosować wykrzyknik. Dzięki temu poprawa pracy licencjackiej pod tym kątem z pewnością nie będzie Wam potrzebna.
Przede wszystkim należy pamiętać, że wykrzyknik służy do podkreślenia emocjonalnego nacechowania wypowiedzi lub zaakcentowania trybu rozkazującego. Używamy go po wszelkich wykrzyknieniach lub zwrotach, na które autor chce położyć nacisk. Dla przykładu:
- Zamilcz!
- Odejdź stąd!
- Podaj mi to!
Jak pewnie wyczuwacie, każdy z tych zwrotów silnie akcentuje żądanie. Co więcej, w wyrażeniach, w których chcemy bardzo mocno zaakcentować tryb rozkazujący, dopuszcza się postawienie nawet kilku wykrzykników po sobie. Np.
- Cicho! Cicho! Cicho bądź!!!
Zauważcie też, że gdy zamiast wykrzyknika na końcu powyższych wypowiedzi postawimy kropkę, będą one niosły za sobą znacznie słabszy ładunek emocjonalny.
W przypadku zdań, które zaczynają się od wołacza lub wyrazu wykrzyknienia, wykrzyknik można stosować na różne sposoby. Poprawne będzie postawienie go zarówno po wołaczu, jak i wyrazie wykrzyknienia. Dla przykładu:
- Ludzie! Nie idźcie tam!
W powyższym przykładzie można zastosować także inną interpunkcję. Spójrzcie na przykłady:
- Ludzie, nie idźcie tam!
- Ludzie! Nie idźcie tam.
Przy sprawdzaniu prac dyplomowych korektorzy zwracają uwagę na najdrobniejsze szczegóły w tekście, dlatego w tekstach naukowych nawet wykrzykniki podlegają poprawie. Dzięki temu możecie mieć pewność, że nie tylko błędy stylistyczne, lecz również znaki interpunkcyjne zostały w Waszej pracy odpowiednio poprawione.
Na koniec pozostaje pytanie, czy w tekstach naukowych jest miejsce na wykrzyknik? Wszystko zależy od konstrukcji pracy, omawianej problematyki i przytaczanych przykładów. Z pewnością nie należy stosować wykrzyknika dla podkreślenia swoich racji czy wniosków. Język naukowy wyróżnia bowiem obiektywizm i brak emocjonalnych wypowiedzi.