Poprawa prac – nazwy własne obiektów i budowli – pisownia wielką i małą literą
Poprawa prac – nazwy własne obiektów i budowli – pisownia wielką i małą literą. Katedry, mosty, wieże widokowe – podróżując zarówno po Polsce, jak i poza jej granice, odwiedzamy mnóstwo zabytków, o których chętnie opowiadamy. Kiedy jednak próbujemy o nich napisać, możemy natknąć się na pewien problem związany z użyciem wielkiej lub małej litery. Zabytki i obiekty sakralne pojawiają się także w pracach dyplomowych, a korekta prac magisterskich i licencjackich, którą wykonuję, tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że nazwy zabytków dla wielu osób potrafią być problematyczne.
Zacznijmy od tego, co oczywiste – nazwy obiektów i budowli, podobnie jak inne nazwy własne, zapisujemy wielką literą. Warto pamiętać, że zasada ta dotyczy także nazw, których pierwszy człon jest przymiotnikiem. Powiemy więc:
„Będąc w Turcji, odwiedziłam Błękitny Meczet.”
lub
„Uwielbiam oglądać humorystyczne zdjęcia robione tuż obok Krzywej Wieży.”
W bezpośrednim sąsiedztwie nazwy własnej może pojawić się także nazwa rodzajowa mówiąca o tym, że mamy do czynienia z kościołem, zamkiem, klasztorem i innego typu budowlą – zapisujemy ją wówczas małą literą:
„Czy będąc w Krakowie odwiedziliście także kościół Mariacki?”.
„Zanim dojdziesz do kościoła, miniesz po drodze klasztor Dominikanów.”
Warto zapamiętać, że taka sama zasada obowiązuje w przypadku ulic, bulwarów czy alei, chyba że nazwę własną poprzedza wyraz użyty w liczbie mnogiej. Napiszemy zatem:
„Pójdziesz aleją Słowackiego i następnie skręcisz w prawo.”
„Przejdziesz przez Aleje Jerozolimskie i tam już zobaczysz nasz nowy sklep.”
To jeden z przypadków, w jakich często niezbędna okazuje się poprawa prac.
W nazwach własnych obiektów zabytkowych, budowli czy ulic mogą pojawić się także przyimki oraz spójniki: kościół Świętych Piotra i Pawła, ulica Żwirki i Wigury, plac Juranda ze Spychowa. Zapisujemy je zawsze małą literą, na przykład:
„Kościół Świętych Piotra i Pawła został niedawno odnowiony i dziś prezentuje się naprawdę efektownie.”
„Ulica Żwirki i Wigury jest nocą słabo oświetlona.”
Korekta prac dyplomowych, którą wykonuję, często dotyczy naprawdę banalnych błędów. Wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad, aby więcej ich nie popełniać.